פלאש 90
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
רב קהילה, עו"ד ובוגר תואר שני במשפטים, חבר כנסת מטעם סיעת ש"ס

כאשר היה הרב משה ארבל (37) מתמחה במשפטים בבית משפט השלום ברמלה, היה השוטר מעודה מביא את חייבי ההוצאה לפועל, לחקירת יכולת לפני הרשם. יום אחד סיפר מעודה למשה ממרום שנותיו, שהחייב שהתייצב היום, הוא דור שלישי לחייבים והוא כשוטר, הביא את הסבא כחייב להוצאה לפועל, בהמשך את האב ועכשיו הנכד. הכרונולוגיה של העוני זעזעה את משה. היא הביאה אותו לקדם בחקיקה, את יישום דו"ח הועדה למלחמה בעוני ואף את החוק לביטול ריבית פיגורים, לחייב משלם.

אנשי לשכתו של חבר הכנסת ארבל, מספרים על אדם מאוד עממי ומסור. "כל חייו הוא רוצה לשנות. אוהב לתת מעצמו לאחרים". לדברי נהגו, לעתים קרובות כשהם יוצאים לנסיעה ארוכה, הוא מתיישב בפשטות בכסא הנהג ואומר לו, "תנוח". כך גם בלשכה, שהאג'נדה שלה היא סיוע לכל דורש, הח"כ בעצמו, יכול לענות לטלפונים ולעתים לפתור את האתגרים בכוחות עצמו.

בתחילת דרכו במערכת הפוליטית, ניסח כיועץ משפטי, את חוק המרכולים המפורסם, נגדו מתחייבים הפוליטיקאים עוייני הדת לפעול ולהביא לכך שעובדים קשי יום, ייאלצו חלילה לעבוד ביום שבת קודש.

גם את התמרונים המשפטיים לטובת קיום האירוע המפורסם (בהפרדה) של מוטי שטיינמץ בעפולה, ניהל ארבל ביד רמה.

בדיון שהתקיים בפני שופט מוסלמי, עוה"ד ארבל השמיע "הרצאה הלכתית", בה הציג את כל הפסיקה היהודית בהקשר להפרדה המגדרית, כולל כאלו המתירים לקיים אירוע כזה. השופט שנרגש מהעניין התרבותי, אִפשר לקיים את האירוע. רק בשעת האירוע עצמו, התקבלה פסיקת בג"ץ הצפויה שעל האירוע להתבטל, אולם הוא כבר היה בעיצומו.

מה הייתה העבודה הראשונה שלך:

"שימשתי כמנהל מכון כתר שלום לחקר משנתו של הרב שלום משאש זצ"ל, רבה של ירושלים". 

איפה אתה רואה את עצמך בגיל 50?

"עושה תורתי קבע ומלאכתי עראי. בעזרת השם יתברך".

השדרה